Przeglądarka Brave od teraz daje możliwość przeglądania zdecentralizowanej sieci

Przeglądarka Brave od teraz daje możliwość przeglądania zdecentralizowanej sieci

InterPlanetary File System (IPFS) to protokół peer-to-peer (P2P) zaprojektowany w celu zdecentralizowania sieci oraz uniknięcia cenzury, od tego czasu został on zintegrowany z przeglądarką Brave, co czyni ją pierwszą przeglądarką, która posiada natywną integrację z IPFS.

W ostatnim poście na blogu, zespół Brave Browser ogłosił, że razem z Protocol Labs współpracowali nad zintegrowaniem natywnej obsługi InterPlanetary File System (IPFS). Wprowadzony w 2015 roku standard wymiany plików w sieci peer-to-peer zbiera coraz większe poparcie wśród zwolenników oprogramowania typu open source, którzy zachwalają możliwości protokołu do zapobiegania postępującej cenzurze ze strony wielkich korporacji oraz rządów wielu krajów.


Czym jest protokół IPFS?

W sieci znajdziesz wiele szczegółowych artykułów opisujących to czym tak naprawdę jest protokół IPFS, my postaramy się to wyjaśnić w prosty sposób – do tej pory nasze przeglądarki korzystały z protokołu HTTP/HTTPS, który jest wykorzystywany przez przeglądarki w celu uzyskania dostępu do informacji na centralnych serwerach, IPFS uzyskuje dostęp do danych w sieci rozproszonych węzłów. Portal Vice porównuje działanie IPFS do pobierania treści przy pomocy BitTorrent. Adresy internetowe wpisuje się w normalny sposób a sieć wyszukuje najbliższe węzły przechowujące żądaną zawartość.

Dzięki najnowszej aktualizacji do wersji 1.19, użytkownicy Brave będą w stanie uzyskiwać dostęp do treści z adresów internetowych zaczynających się od ipfs:// oraz bedą mogli samodzielnie hostować węzeł IPFS.


Siła zdecentralizowanego internetu

Kierowniczka projektu IPFS - Molly Mackinlay, dodaje, że korzystanie ze zdecentralizowanej sieci pomoże przezwyciężyć systemową cenzurę ze strony rządów i Big Tech.

„Obecnie użytkownicy internetu na całym świecie nie mają dostępu do treści objętych ograniczeniami, w tym na przykład części Wikipedii w Tajlandii, ponad 100 000 zablokowanych witryn w Turcji oraz dostępu do informacji o COVID-19 w Chinach” - mówi Mackinlay, „ każdy, kto ma połączenie z internetem, może uzyskać dostęp do tych ważnych informacji przez IPFS w przeglądarce Brave ” - dodaje.

Takie działania w celu decentralizacji internetu są skutkiem działań rządów i wielu lobbujących korporacji. Po zamieszkach na kapitolu 6 stycznia prezydent Trump został zbanowany na Facebooku i Twitterze, po czym aplikacja Parler została „zdjęta” ze sklepów z aplikacjami Google i Apple, a Amazon wycofał się ze świadczenia swoich usług chmurowych. Zdecentralizowana sieć, częściowo obsługiwana przez IPFS, w przyszłości utrudniłaby tego rodzaju kontrolę.




Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy